1. Društvo s ograničenom odgovornošću
Kod društva s ograničenom odgovornošću, nositelj projekta dužan je navesti visinu temeljnog uloga i visinu temeljnog kapitala koji će biti upisan u sudski registar. Iznos temeljnog uloga ne može biti manji od 200 kuna. Temeljni ulog mora biti izražen cijelim brojem koji je višekratnik broja sto. Iznos temeljnog kapitala ne može biti manji od 20 000 kn.
Ukoliko društvo već postoji, nositelj projekta je također dužan objaviti postojeći društveni ugovor, a ukoliko ne postoji, odnosi među članovima uređuju se sukladno važećim propisima Zakona o trgovačkim društvima.
Nakon uspješno provedenog ulaganja, osnivači ili članovi društva će internim odnosom odrediti tijela upravljanja društvom sukladno zakonu.
Svi osnivači ili njihovi punomoćnici moraju biti fizički prisutni kod javnog bilježnika tijekom osnivanja društva, kao i tijekom bilo koje promjene društvenog ugovora. Punomoćnici osnivača moraju imati punomoć ovjerenu kod javnog bilježnika. Punomoć nije potrebna ako je zastupnik osnivača po zakonu ovlašten da za njega sklopi društveni ugovor i dade izjavu koja se traži za osnivanje društva.
Ukoliko jedan od osnivača društva naknadno odluči izaći iz vlasničke strukture, takvu promjenu je potrebno evidentirati u sudskom registru, odnosno potrebno je izmijeniti društveni ugovor.
Nositelj projekta sam snosi troškove osnivanja društva ili promjene društvenog ugovora. Troškovi osnivanja i promjene društvenog ugovora stoje oko 7000 kn. Ukoliko nositelj projekta troškove ne želi snositi sam, to je potrebno navesti u projektu. U tom slučaju, osnivači ili članovi će snositi troškove osnivanja društva, odnosno izmjene društvenog ugovora srazmjerno svojim ulozima. Primjerice, ako će kao temeljni kapital društva biti upisano 20 tisuća kuna, svaki će osnivač za temeljni ulog od 200 kn platiti dodatnih 70 kn.
Kod društva s ograničenom odgovornošću svaki član ima pravo glasa srazmjerno svom ulogu u temeljnom kapitalu. Svakih 200 kuna temeljnog uloga daje pravo na jedan glas. U društvenom ugovoru može se odrediti i da članovi društva imaju drugačije pravo glasa, s time da svaki član mora imati najmanje jedan glas.
2. Zadruga
Nositelj projekta dužan je objaviti statut zadruge kako bi budući članovi mogli vidjeti koja prava i obveze proizlaze za njih te navesti visinu osnovnog uloga, a prema želji i visinu dodatnog uloga.
Osnovni ulog je novčani iznos koji je svaki član zadruge dužan unijeti u zadrugu kod osnivanja zadruge ili pristupanja zadruzi nakon osnivanja. Iznos osnovnog uloga je jednak i on ne može biti manji od 1 000 kuna. Dodatni ulog je ulog koji član zadruge može unijeti uz osnovni ulog. Iznos dodatnog uloga je jednak, a njegovu visinu određuje skupština zadruge ili nositelj projekta ukoliko zadruga još ne postoji.
Za osnivanje zadruge potrebno je najmanje sedam osnivača. Svi osnivači ili njihovi punomoćnici moraju biti fizički prisutni kod javnog bilježnika tijekom osnivanja zadruge. Troškovi osnivanja zadruge stoje oko 5 000 kn. Ukoliko nositelj projekta troškove ne želi snositi sam, to je potrebno navesti u projektu. U tom slučaju, osnivači će snositi troškove osnivanja na jednake dijelove. Ukoliko jedan od članova zadruge naknadno odlući izaći iz članstva, takvu je promjenu potrebno evidentirati samo internim aktima zadruge.
Član zadruge može biti samo osoba koja neposredno sudjeluje u radu zadruge, koja posluje putem zadruge ili koristi njezine usluge ili na drugi način neposredno sudjeluje u ostvarenju ciljeva zbog kojih je zadruga osnovana. Članom zadruge postaje se upisom u imenik članova zadruge. Svi članovi imaju jednako pravo glasa bez obzira na visinu uloga.
Koja je razlika između zadruge i trgovačkog društva?
Iako su i zadruge i trgovačka društva pravne osobe koje se registriraju na trgovačkom sudu, velika je razlika u tome što u trgovačkim društvima koja su društva kapitala odlučuju samo većinski vlasnici kapitala. Dobit se maksimalizira na razini društva i pripada većinskom vlasniku kapitala, kao i pravo donošenja poslovnih odluka. Nasuprot tome, zadruga je društvo osoba kojom na demokratski i neposredan način upravljaju svi njeni članovi. Oni ravnopravno sudjeluju u poslovanju zadruge, odlučuju o svim bitnim pitanjima poslovanja i raspodjele dobiti. Sukladno Pravilima zadruge, dio dobiti se zadržava i ulaže u zadrugu, ali ona ne postoji radi svoje koristi već postoji zato da bi servisirala potrebe svojih članova i glavni joj je cilj da osvari što veću korist za svoje članove. (odgovor preuzet sa web-stranice Hrvatskog saveza zadruga)
VAŽNE NAPOMENE!
U osnivanju društva s ograničenom odgovornošću i zadruge ne može sudjelovati osoba koja ima nepodmirenih dugovanja na osnovi poreza i doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje, odnosno osoba koja ima 5% ili više udjela u kapitalu ili glasačkim pravima nekog poslovnog subjekta koje je dužno s osnova poreza i doprinosa za mirovinsko i zdravstveno osiguranje.
Iz toga razloga, predlažemo investitorima da u jedno društvo s ograničenom odgovornošću ne ulažu više od 999 kn.
Osobe koje postanu članovi zadruge ili steknu udjel veći od 25% u društvu s ograničenom odgovornošću, ne mogu se prijaviti na Hrvatski zavod za zapošljavanje, odnosno ne mogu ostvariti naknadu za nezaposlene.